Realme 14 Pro Price in Pakistan
Realme 14 Pro
Rs. 98,899
Coming Soon
Colors
Realme 14 Pro Price & Specifications
| Release Date | 23-01-2025 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 162.8 x 74.9 x 7.6 mm or 7.8 mm |
| Phone Weight | 179 g or 182 g (6.31 oz) |
| Operating System | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Screen Size | 6.77 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP +2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Realme 14 Pro price in Pakistan is 98,899 PKR. Realme 14 Pro is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme 14 Pro launched with impressive color options Pearl White,Jaipur Pink,Suede Grey. Realme 14 Pro phone weighs only 179 g or 182 g (6.31 oz) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme 14 Pro is set up with a 50 MP +2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of Realme 14 Pro. The Display of Realme 14 Pro supports Resolution up to 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) and the screen Size is 6.77 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.77 inches. Mobile battery capacity is Si/C Li-Ion 6000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme 14 Pro price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 14 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 98,899 |
| Release Date: | January 23, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme 14 Pro Price and Specs
| Realme 14 Pro 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 98,899 |